Νορβηγία-Σερβία 0-2: Άνετο διπλό και άνοδος (hls)

Η Σερβία νίκησε με 2-0 τη Νορβηγία στο «Ούλεβαλ» για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου της 2ης κατηγορίας του Nations League παίρνοντας την άνοδο.

Σ’ ένα ακόμη κρίσιμο ματς η Νορβηγία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στην έδρα της και ηττήθηκε από την Σερβία, όπως και στα play offs του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Η Σερβία ήταν πολύ καλύτερη, κυριάρχησε πλήρως, είχε την κατοχή και εξαιρετική αμυντική λειτουργία.
Στην επίθεση δημιούργησε ευκαιρίες και βρήκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους «δίδυμους πύργους».
Το πρώτο στο 42’, όταν ο Τάντιτς βρήκε τον Κόστιτς, εκείνος γύρισε τη μπάλα και με ωραίο πλασέ στην κίνηση ο Βλάχοβιτς έκανε το 0-1.
Και το δεύτερο στην επανάληψη, όταν και πάλι ο Τάντιτς, στο 54’, πέρασε κάθετη μπάλα για τον Βλάχοβιτς, εκείνος πάσαρε για τον Μίτροβιτς που με δυνατό σουτ νίκησε τον Νίλαντ για το 0-2.
Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, μία στα 22’’ και μία στις καθυστερήσεις μην μπορώντας με πλασέ να νικήσει τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που απέκρουσε και στις δύο περιπτώσεις.