Ιταλία – Αγγλία 1-0: Ελπίζουν οι «ατζούρι», υποβιβασμός για τα «λιοντάρια»! (hls)

Η Ιταλία νίκησε 1-0 την Αγγλία στο «Σαν Σίρο» με τρομερό γκολ του Ρασπαντόρι και την έριξε στην League B του Nations League.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην τελική φάση από τον 3ο Όμιλο της League A, πρέπει όμως να κερδίσει μέσα στην Ουγγαρία την τελευταία αγωνιστική για να τα καταφέρει. Τα «λιοντάρια» υποβιβάστηκαν παραμένοντας χωρίς νίκη.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο δεν προκάλεσε συγκινήσεις, με μόλις τρεις τελικές από τις δύο ομάδες. Η Ιταλία ξεκίνησε πιο δυνατά έχοντας δοκάρι με τον Σκαμάκα μετά και από παρέμβαση του Πόουπ, στη συνέχεια η Αγγλία ισορρόπησε, όμως οι δύο τερματοφύλακες δεν είχαν πολλή δουλειά.

Το β’ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι λίγο πιο δραστήριες, χωρίς πάντως κάτι ιδιαίτερο.

Όλα άλλαξαν όμως στο 68ο λεπτό, όταν ο Μπονούτσι έκανε βαθιά μπαλιά από την άμυνα και ο Ρασπαντόρι κατέβασε υπέροχα την μπάλα, ελίχθηκε στην περιοχή με τους Άγγλους αμυντικούς να τον κοιτούν και έγραψε το 1-0 με ωραίο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως στο 77′ ο Ντοναρούμα είπε διπλό «όχι» στον Κέιν.

Ωστόσο στο 85′ οι «ατζούρι» έφτασαν κοντά στο 2-0 σε διπλή ευκαιρία με Γκαμπιαντίνι και Ντιμάρκο, το σουτ του οποίου μάλιστα κατέληξε στο δοκάρι του Πόουπ.

Η Αγγλία προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά η άστοχη κεφαλιά του Μπέλιγχαμ στις καθυστερήσεις έβαλε τέλος στις ελπίδες της.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα – Τολόι, Μπονούτσι, Ατσέρμπι – Ντι Λορέντσο, Μπαρέλα (63′ Πομπέγκα), Ζορζίνιο (89′ Έμερσον), Κριστάντε, Ντιμάρκο (89′ Φρατέζι) – Σκαμάκα (63′ Νιόντο), Ρασπαντόρι (81′ Γκαμπιαντίνι).
Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πόουπ – Γουόκερ (72′ Σο), Ντάιερ, Μαγκουάιρ – Τζέιμς, Μπέλινγχαμ, Ράις, Σάκα (71′ Γκρίλις) – Φόντεν, Κέιν, Στέρλινγκ.

4.Αγγλία51-72
H νικήτρια του ομίλου προκρίνεται στην τελική τετράδα της διοργάνωσης, η τελευταία υποβιβάζεται στη League B.