Μαυροβούνιο-Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-1: Το ματς των λαθών δεν ανέδειξε νικητή

Η συνεργασία των αλλαγών της Βοσνίας είχαν ως αποτέλεσμα το γκολ που της έδωσε την πρωτιά στον όμιλο

Σ’ ένα ματς με κύρια χαρακτηριστικά τη δύναμη και το πάθος, τα εκατέρωθεν λάθη ήταν αυτά από τα οποία προέκυψαν τα γκολ και των δύο για να γραφτεί το τελικό, Μαυροβούνιο-Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο 6′ κατέγραψαν την πρώτη σημαντική στιγμή με εξαιρετική κεφαλιά του Χατζηκάντουνιτς, υποχρεώνοντας τον Μιγιάτοβιτς σε δύσκολη επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά το Μαυροβούνιο κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους αντιπάλους του, επιτρέποντάς τους την κατοχή.

Με την πάροδο της ώρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 43′ κατέγραψε τη σημαντικότερη ευκαιρία στο ματς όταν ο Γιόβοβιτς με εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή απέφυγε δύο αντιπάλους και με δυνατό δεξί έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό!

Τα σημαντικότερα όμως περίμεναν για το δεύτερο ημίχρονο. Στο 46′ ο Μέλανο αντικατέστησε τον Χότιτς και στο 61′ ο Πρέβλιακ τον Πιάνιτς. Οι Βόσνιοι ανέβασαν ρυθμό κι άρχισαν να προειδοποιούν καταγράφοντας τρεις τελικές σε διάστημα δέκα λεπτών. Ένα λεπτό μετά την είσοδο του Πρέβλιακ, ένα διπλό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων έβγαλε τετ α τετ τον Μέναλο που δεν αστόχησε για το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά η δύναμη έγινε ακόμη πιο έντονο στοιχείο στο ματς με δυνατά μαρκαρίσματα και τις κίτρινες του Ιταλού διαιτητή να διαδέχονται η μία την άλλη. Το λάθος της άμυνας – κατά μία έννοια – ανταπέδωσαν οι Βόσνιοι στο 77′ όταν σε σουτ του Μάρουσιτς η μπάλα κόντραρε στον Αντμέντχοτζιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό σκορ.