Δανία-Κροατία 0-1: “Διπλό” με Πάσαλιτς (hls)

Η Κροατία πήρε την πρώτη της νίκη στο όμιλο, κερδίζοντας στην Κοπεγχάγη τη Δανία με το γκολ του Πάσαλιτς στο 69’

Η Κροατία πήρε τη νίκη στο παιχνίδι που έγινε στην Κοπεγχάγη απέναντι στη Δανία.

Το γκολ του Πάσαλιτς στο 69’ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση που έγινε για την 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου, της Α’ Κατηγορίας του Nations League

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Κροατίας μετά από την ήττα που είχε από την Αυστρία και την ισοπαλία με τη Γαλλία.

Η Δανία από την πλευρά της είχε αρχίσει με ισάριθμες νίκες στον όμιλο καθώς είχε κερδίσει -εκτός έδρας- τη Γαλλία στο Παρίσι και την Αυστρία στη Βιέννη.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και από ένα σημείο και μετά, όποια ομάδα θα έβαζε γκολ θα αποκτούσε ισχυρό προβάδισμα για να πάρει τη νίκη. Το πέτυχε η Κροατία

Στο πρώτο ημίχρονο, η Δανία είχε ένα καλό σουτ με τον Κορνέλιους που απέκρουσε ο Λιάκοβιτς, στο 40′.

Η είσοδος του Μόντριτς, στο δεύτερο ημίχρονο, για την 151η συμμετοχή του βελτίωσε την Κροατία ενώ από την πλευρά της Δανίας, ο Μπρεθγουέιτ που μπήκε στο παιχνίδι στο 62′, προσπάθησε αυτός να είναι ο εκφραστής, επιθετικά, της Δανίας.

Στο 69’ κέρδισε κόρνερ, ο Μόντριτς το εκτέλεσε με πάσα στον Μπρόζοβιτς, αυτός έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Πάσαλιτς που νίκησε τον Σμάιχελ για το 0-1. Ο Μπρόζοβιτς στο 90’+3’ έχασε καλή ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Η Κροατία με αυτή τη νίκη πήγε στους 4 βαθμούς, η Δανία έμεινε στους 6.