Πορτογαλία – Τσεχία 2-0: Η βραδιά του Φερνάντο Σάντος (hls)

Ο Φερνάντο Σάντος έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία της Πορτογαλίας που φτάνει τους εκατό αγώνες στον πάγκο της ομάδας. Το γιόρτασε με νίκη 2-0 απέναντι στην Τσεχία.

Ο Φερνάντο Σάντος έγραψε ιστορία στην Λισσαβόνα. Εφτασε τις 100 παρουσίες στον πάγκο των Πορτογάλων, ο πρώτος προπονητής στην ιστορία τους που τα καταφέρνει. Το γιόρτασε με την 62η νίκη του στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της πρώτης κατηγορίας με την Τσεχία.

Η Πορτογαλία έδειξε όση υπομονή ζήτησε ο Φερνάντο Σάντος μέχρι να βρει τον τρόπο να λυγίσει την καλή Τσεχική άμυνα.

Οι Τσέχοι απείλησαν μάλιστα πρώτοι αλλά ο Κόστα σταμάτησε τον Κούχτα (31′) και στα επόμενα οκτω λεπτά οι Πορτογάλοι σκόραραν δις με ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα για τον Κανσέλο (33′) και τον Γκέντες (38′).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρεις αλλαγές με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου αλλά η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα.

Δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με Γιουρέτσκα (60′) και Βλκάνοβα (86′) για την Τσεχία αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και χωρίς να ταλαιπωρηθούν ιδιαίτερα έφτασαν στην νίκη και ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου.

Πορτογαλία (4/3/3) : Κόστα – Κανσέλο, Πέπε, Ντανίλο, Γκερέιρο – Νέβες (88′ Παλίνια), Καρβάλιο (68′ Φερνάντες), Μ. Σίλβα (68′ Βιτίνια) – Γκέντες (88′ Μουτίνιο), Ζότα (80′ Λεάο), Κριστιάνο Ρονάλντο

Τσεχία (3/4/3) : Στάνεκ – Ζίμα, Μπράμπετς, Ματέγιου (80′ Κραλ) – Τσούφαλ, Σούτσεκ, Σάντιλεκ, Χάβελ (46′ Γέμελκα) – Λινγκρ (46′ Πέσεκ), Χλόζεκ (73′ Βλκάνοβα), Κούχτα (46′ Γιουρέτσκα)

1Πορτογαλία737 – 1
2Ισπανία534 – 3
3Τσεχία434 – 5
4Ελβετία031 – 7