Βουλγαρία – Β. Μακεδονία 1-1: Πρεμιέρα με ισοπαλία (hls)

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με ισοπαλία της υποχρεώσεις τους στο Group 4 του UEFA Nations League.

Η Βουλγαρία υποδέχτηκε την Βόρεια Μακεδονία στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της League C του UEFA Nations League με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση ισόπαλες με σκορ 1-1.

Το παιχνίδι γενικά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές μεγάλες ευκαιρίες, πιο κινητικοί οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είχαν και υπέρ τους την κατοχή της μπάλας ενώ παράλληλα κινήθηκαν αρκετά γύρω από την περιοχή του Μιχαϊλοφ με την ομάδα όμως του Πετρόφ να έχει την ουσία αφού κατάφερε στο μοναδικό σουτ που έκανε προς την εστία να προηγηθεί με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ στο 12ο λεπτό και το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν περισσότερο την απόδοση τους, πήραν τον έλεγχο του ρυθμού με την κατοχή της μπάλας ενώ δημιούργησαν και αρκετές ευκαιρίες με μια εξ αυτών να καταλήγει σε γκολ. Το τέρμα της ισοφάρισης σημείωσε ο Ριστόφσκι στο 50ο λεπτό του αγώνα χωρίς όμως να υπάρχει ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα το ματς να κλείσει στην ισοπαλία.

Την επόμενη αγωνιστική η Βουλγαρία υποδέχεται την Γεωργία ενώ η Βόρεια Μακεδονία θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας απέναντι στο Γιβραλτάρ.