Φιλαδέλφια – Νέα Υόρκη 1-2: Ανατροπή και πρόκριση στον τελικό (hls)

Το Πόρτλαντ θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Mls η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα.

Η Φιλαδέλφια υποδέχτηκε την Νέα Υόρκη στον τελικό της Ανατολικής περιφέρειας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 και να προκρίνονται στον τελικό του Mls όπου και θα αντιμετωπίσουν την επόμενη εβδομάδα το Πόρτλαντ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο σε έναν αγώνα που δεν είχε αρκετές συγκινήσεις στα πρώτα 45 λεπτά με το φινάλε του αγώνα όμως να κρύβει και την σημαντικότερη στιγμή.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 63ο λεπτό με τον Πρζιμπίλκο να πιέζει τον Κάλενς και να τον αναγκάζει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με τους πανηγυρισμούς όμως να μην έχουν μεγάλη διάρκεια. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μάξι Μοράλες και όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί την παράταση.

Η Νέα Υόρκη όμως δεν σταμάτησε να παλεύει μέχρι τα τελευταία λεπτά και τελικά έφτασε σε αυτό που ήθελε. Μια κακή εκτίμηση του Εμπάιζο ωφέλησε τον Ποράρινσον ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Μάνιο με τον τελευταίο να την στέλνει στα δίχτυα και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του στο 88ο λεπτό του αγώνα.