MLS: Θύμισαν πρωταθλητές οι Κολόμπους (hls)

Στο ντέρμπι των μεγάλων Λιμνών οι Κολόμπους Κρου νίκησαν εύκολα το Τορόντο με 2-1. Οι πρωταθλητές έκαναν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους φέτος.

Οι Κολόμπους Κρου μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν εκδίκηση για την ήττα προ δύο εβδομάδων από το Τορόντο.

Τα κατάφεραν εκμεταλλευόμενοι το μεγάλο πρόβλημα των φιλοξενούμενων στην μετάβαση από την επίθεση στην άμυνα. Με αντεπιθέσεις πέτυχαν τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Ντίας (12′) και Ζάρντες (21′). Στο εκατοστό του παιχνίδι με την φανέλα των Κρου ο Πέντρο Σάντος έδωσε και τις δύο ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ακίνδυνοι και με μεγάλες απώλειες τους Σοτέλδο και Άλτιντορ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, στην πρώτη του ευκαιρία το Τορόντο μείωσε με τον Ακινόλα (52′) και άγχως τους γηπεδούχους ενώ οι φιλοξενούμενοι έριξαν στην μάχη και τον MVP της περασμένης περιόδου, Ποθουέλο ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό.

Ο Ισπανός λίγο έλειψε να σκοράρει στο 66ο λεπτό αλλά το γυριστό σουτ έφυγε άουτ. Μια κεφαλιά του Γουίλιαμς η τελευταία καλή ευκαιρία των γηπεδούχων.

Νίκη 2-1 για τους πρωταθλητές που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν εξαιρετική εικόνα.