Λος Άντζελες Γκάλαξι – Όστιν 2-0: Με υπογραφή Τσιτσαρίτο (hls)

Ο Μεξικανός σημείωσε ένα κρίσιμο γκολ και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στην 4η νίκη της στο φετινό Mls.

Το Λος Άντζελες υποδέχτηκε το Όστιν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Mls με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0 και να φτάνουν τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τους Τσιτσαρίτο και Άλβαρεζ με τον Μεξικανό να μην καταφέρνει να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 26ο λεπτό, αφού το πέναλτι που εκτέλεσε το απέκρουσε ο Στάβερ.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Γκρέγκ Βάνεϊ κατάφερε να προηγηθεί με τον Λεγκέτ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Στέρες και πολύ ωραίο πλασέ, με το 1-0 να είναι το σκορ ρου πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους πίεσαν περισσότερο και δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές με τον Μάνεχ που είχε περάσει ως αλλαγή . Η ποιότητα όμως του Τσιτσαρίτο ήταν αυτή που ουσιαστικά “κλείδωσε” το ματς υπέρ των γηπεδούχων. Ένα γύρισμα του Αραούχο και ένα πλασέ στην κίνηση του Μεξικανού ήταν αρκετό για να γίνει το 2-0 στο 77ο λεπτό και να γραφτεί ο επίλογος στην αναμέτρηση.

Στους 12 βαθμούς πλέον το Λος Άντζελες με το Όστιν να παραμένει στους 6 πόντους.