Θα παλέψει για μια θέση στη Ligue 1 η Λανς

Η Λανς ξεπέρασε και την Τρουά στα πλέι οφ ανόδου της δεύτερης κατηγορίας του γαλλικούς ποδοσφαίρου, και έκλεισε θέση στο τελικό μπαράζ ανόδου-παραμονής, με την ομάδα που θα τερματίσει 18η στη Ligue 1.

Ο Γκομίς άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ για τη Λανς στο νοκ άουτ ματς, ωστόσο η αποβολή του τερματοφύλακα Λεκά στο 41′, άφησε με παίκτη λιγότερο τους φιλοξενούμενους.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44′ ο Πελέ έγραψε το 1-1 για την Τρουά, με τις αριθμητικές ισορροπίες να αποκαθίστανται στο 67′, μετά από την αποβολή του Μάρτινς Περέιρα με δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Μπανζά να είναι αυτός που σκόραρε το νικητήριο τέρμα για τη Λανς στο 108′, στέλνοντας την ομάδα του ένα 90λεπτο μακριά από την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Ο αντίπαλος της Λανς, θα γίνει γνωστός μετά και το φινάλε της 38ης αγωνιστικής στο Σαμπιονά (απόψε 22:05 όλα τα ματς από τα κανάλια novasports) με τις Ντιζόν, Καέν, Αμιάν και Μονακό να είναι οι υποψήφιες.