Σώθηκε στο τέλος η Μαρσέιγ

Η Ολιμπίκ επικράτησε, με εσωτερική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της Τρουά, με 2-1 για την 27η αγωνιστική του Σαμπιονά και πλέον είναι ακόμη μέσα και στο παιχνίδι του τίτλου μετά τις γκέλες Παρί και Λιόν.

Η Μαρσέιγ έφθασε τους 49 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τη δεύτερη Λιόν και στο -5 από την πρωτοπόρο Παρί. Η Τρουά, αντίθετα, έμεινε 20ή και τελευταία με είκοσι πόντους, ούσα η μόνη ομάδα του Σαμπιονά χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι του Ζαν Μαρκ Φουρλάν δυσκόλεψαν, πάντως, του Μαρσεγιέζους. Κράτησαν το 0-0 για εβδομήντα λεπτά, άνοιξαν το σκορ στο 71΄ με τον Βραζιλιάνο Μάρκος και χρειάστηκαν δύο γκολ σε ένα λεπτό για την OM, ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν τη νίκη.

Το 1-1 έγινε με αυτογκόλ του Γιαργιά στο 81΄, με τον Ζινιάκ να δίνει στο 82΄ το «τρίποντο» στη Μαρσέιγ, μετά από ασίστ του Σούγκου.