«Καθάρισε» με «τριάρα» η Τουλούζ

Από δύο κόρνερ κι ένα φάουλ, από τρεις στατικές φάσεις δηλαδή, η Τουλούζ καθάρισε την υπόθεση της νίκης (3-0) και εν πολλοίς της παραμονής της στη Λιγκ 1 στο πρώτο μπαράζ με αντίπαλο την Αζαξιό στο ουδέτερο και κεκλεισμένων των θυρών Μονπελιέ.

Φάουλ ο Γκραντέλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, προβολή του Ζουλιάν από κόντρα στο 51′, σουτ του Σανογκό από κόρνερ στο 65′, οι τρεις από τις πέντε τελικές της Τουλούζ πήγαν στα δίχτυα για να επιβεβαιωθεί η εμφανής διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στο πρώτο μπαράζ.

Η Αζαξιό είχε τιμωρημένο τον προπονητή της, Πανταλονί, που είδε το ματς απ’ την εξέδρα και τιμωρημένα από το ματς των πλέι οφ με τη Χάβρη τρία βασικά στελέχη, Σελεμανί, Σαϊνατί και Κουταντέρ. Η ρεβάνς στην Κυριακή στις 10 στην Τουλούζη απευθείας στα κανάλια Novasports.