Λιόν – ΠΣΖ 2-4: Έσπασε την κατάρα των ντέρμπι (hls)

Μετά από τέσσερα ντέρμπι χωρίς νίκη η Παρί ξέσπασε στο Γκρουπάμα διαλύοντας την Λυών 4-2. Δύο γκολ για τον Εμπαπέ ο οποίος έφτασε τα 100 στην Ligue 1.

Από την αρχή του αγώνα η Παρί επέβαλλε την ανωτερότητά της στο παιχνίδι και δεν έδειξε σε καμία περίπτωση σαν μια ομάδα που δεν είχε νίκη σε τέσσερα ντέρμπι φέτος (…1 ισοπαλία και 3 ήττες).

Η ομάδα του Ποτσετίνο πήρε την μπάλα στα πόδια της και η Λυών κυνηγούσε.

Η αποτελεσματικότητα των Παριζιάνων έστειλε το παιχνίδι στο 0-2 με τον Εμπαπέ να σκοράρει στο 15ο λεπτό και τον Ντανίλο στο 32ο λεπτό.

Θα περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών να βγει με περισσότερη ενέργεια και διάθεση αλλά δεν έδειξε τίποτα από την ομάδα που ήταν αήττητη σε ντέρμπι φέτος πριν από αυτό το ματς (…2 νίκες μια ισοπαλία).

Ο Ντι Μαρία με φάουλ (47′) και ο Εμπαπέ σε τετ-α-τετ στο 52ο λεπτό έστειλαν το ματς στο 0-4.

Για τον Εμπαπέ ήταν το 100ο γκολ στην καριέρα του στην Ligue 1.

Η Παρί κατέβασε ταχύτητα και οι αναπληρωματικοί της Λυών έβγαλαν ενέργεια. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ με Σλιμανί (62′) και Κορνέ (81′) και λίγο έλειψε να μειώσουν ακόμη περισσότερο αλλά ο Νάβας σταμάτησε την κεφαλιά του Σλιμανί στο 83ο λεπτό.

Η Παρί κράτησε το τρίποντο, έπιασε στην κορυφή την Λιλ στους 63 βαθμούς και άφησε πίσω την Λυών στους 60 βαθμούς με την Μονακό να ακολουθεί στους 59.

Μετά την διακοπή των Εθνικών ομάδων, στο Παρίσι υπάρχει μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Παρί και Λιλ.