Γιορτή στο Στρασβούργο! (video)

Το Στρασβούργο πήρε μια δίκαιη νίκη απέναντι στην Ρεν και σημαντική βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα του Τιερί Λορέ επικράτησε δύσκολα με 2-1 στο Σταντ ντε Λα Μενό και με αρκετό άγχος σε ένα ματς που έπαιζε με παίκτη παραπάνω για τριάντα λεπτά.

Το Στρασβούργο ξεκίνησε το ματς με επτά απουσίες. Τιμωρημένοι ήταν οι δύο βασικοί επιθετικοί και πρώτοι σκόρερ της ομάδας Νούνο Κόστα και Τεριέ οι αντικαταστάτες όμως έκαναν καλή δουλειά. Ο Μπλαγιάκ άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και ο Μπαοκέν έκανε το 2-0 στο 82ο λεπτό.

Ενδιάμεσα ο Αμαλφιτανό άφησε την Ρεν με δέκα παίκτες καθώς είδε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Τόνι Σαπρόν για αντιαθλητικό χτύπημα στον Λιέναρ. Παρόλα αυτά η Ρεν δεν φοβήθηκε το ματς και έψαξε για το αποτέλεσμα. Το 2-0 δεν την πτόησε. Με πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό μέσο Λέα-Σιλικί βγήκε στην επίθεση. Ο νεαρός έδωσε εντυπωσιακή ασίστ και ο Ουνού μείωσε σε 2-1 αλλά ως εκεί.

Η κουρασμένη Ρεν δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Το θετικό σερί ολοκληρώθηκε και ο νέος κόουτς Σαμπρί Λαμουσί έχει δύσκολο έργο μπροστά του. Ο Τιερί Λορέ από την πλευρά του είδε την ομάδα να βγαίνει από την επικίνδυνη ζώνη έστω και προσωρινά και να παίρνει την πρώτη εντός έδρας νίκη μετά από τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα. Δικαιολογημένα οι φίλοι της ομάδας τραγουδούσαν Χριστουγεννιάτικα τραγούδια καθώς οι γιορτές για αυτούς ήρθαν νωρίτερα με το πρώτο εντός έδρας τρίποντο μετά από τρεις μήνες!