Αζαξιό – Ρέν 0-5: Στο «κυνήγι» της Ευρώπης! (hls)

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη για την Ρεν που επικράτησε εκτός έδρας της Αζαξιό με 5-0!

Η Ρεν ήταν απλά εντυπωσιακή, πέτυχε 4 γκολ σε ένα ημίχρονο και διατήρησε τις ελπίδες της για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο, ζωντανές!

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην έκτη θέση, ένα βαθμό πίσω από την Λιλ και τα πάντα θα κριθούν στις τελευταίες δύο αγωνιστικές της Ligue 1!

H ομάδα του Ζενεσιό πρηγήθηκε στο 14 με γκολ του Σανταμαρία ενώ σε 9 λεπτά «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς.

Ο Αμιίν Γκουιρί στο 31 πέτυχε το 9ο γκολ στην σεζόν για το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ντοκού νίκησε τον τερματοφύλακα της Αζαξιό, Λερουά, για το 3-0! Πέμπτο φετινό γκολ για τον 20χρονο Βέλγο.

Ο Αμίν Γκουιρί βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 40ο λεπτό για το 4-0 με το δέκατο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 63ο λεπτό, όταν ο Αλφόνς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από χρήση του VAR για φάουλ στον Ντοκού. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Γκουιρί στο 71ο λεπτό!

Αζαξιό: Λερουά, Γιουσούφ, Γκονζάλες, Βιδάλ, Αλφόνς, Σπαντανούντα(65΄Στρατά), Κουταντέρ, Μπαρέτο(81; Xar;antz), Τσέγκρα(46΄Νουρί), Σουμανό(46΄Τουρέ), Ελ Ιντρισί(81΄ Κελίφα)

Ρεν: Μανταντά, Μπελοσιάν(64΄Ασινιόν), Ομάρι, Ροντόν, Τραορέ, Σανταμαρία, Γκουιρί(72΄Καλιμουέντο), Μάγερ, Μπουριγκό(72΄Τε) , Ντοκού(63΄Σαλάχ) , Τόκο Εκαμπί (79΄Ντου;e)