Μονακό-Λιλ 0-0: Χαμένη η Λιλ! (hls)

Μονακό και Λιλ έμειναν στο 0-0 για την 35η αγωνιστική στη Γαλλία, με την φιλοξενούμενη ουσιαστικά χαμένη, απο τη στιγμή που η διαφορά της από την τετράδα (Γιουρόπα Λιγκ) και την Μονακό παραμένει στους 5 βαθμούς (65-60) και έχει σε απόσταση ενός βαθμού την Ρεν (60-59) για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

0-0 πρώτο ημίχρονο σε πολύ κλειστό ματς, με τον Μποάντου να χάνει μοναδική ευκαιρία από πάσα του Φοφανά και να σταματά στον τερματοφύλακα Σεβαλιέ. Ο Νίμπελ απέκρουσε σουτ των Μπαμπά και Γουεά στο δεύτερο ημίχρονο για να κρατήσει το 0-0.

Η Μονακό έχει 4 νίκες στα 11 τελευταία, οι 2 εντός με Στρασμπούρ και Λοριάν, μοναδικές στα 6 τελευταία στο Πριγκιπάτο.

Η Λιλ έχει 4 νίκες στα 10 τελευταία, εκτός μόνο στην Τουλούζη. Η ομάδα του Φονσέκα στα 4 τελευταία επικρατεί μόνο της υποβιβασμένης Αζαξιό.

Οι 65 βαθμοί για την Μονακό συνιστούν την 3η καλύτερη επίδοση της ιστορίας για 4η ομάδα στη βαθμολογία μετά από Μαρσέιγ το 2018 (69 βαθμοί, 4η θέση) και Λιόν το 2021 (67 βαθμοί, 4η θέση). Τα 68 γκολ είναι η 2η καλύτερη επίθεση μετά την Παρί, η Λιλ είναι 4η με 60 γκολ.

Η Μονακό μετράει μια μόλις νίκη στα έξι τελευταία με την Λιλ (3 ισοπαλίες, 2 ήττες).

Η Λιλ δεν έχει δυο σερί ήττες από τον Μάϊο του 2022, την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε από την Ρενς και μετράει εκτός έδρας μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία πρωταθλήματος, με την Τουλούζ, τον Μάρτιο 2-0.

52ο ματς στο Μονακό, 25 νίκες οι γηπεδούχοι, 18 ισοπαλίες, 9 νίκες η Λιλ.