Παρί Σεν Ζερμέν-Λοριάν: 1-3: Κάκιστη, σφυρίχτηκε…

Η Λοριάν άλωσε το «Παρκ ντε Πρενς» νικώντας με 3-1 την κάκιστη Παρί Σεν Ζερμέν για την 33η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λοριάν έκανε εξαιρετικό τακτικά παιχνίδι, κόντρα σε μια πολύ κακή Παρί, η οποία με την λήξη του αγώνα σφυρίχτηκε από τους οπαδούς της.

Η Λοριάν προηγήθηκε στο 15’ με πλασέ του Λε Φε, μετά από ασίστ του Φαβρ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Χακίμι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Παρί με δέκα παίκτες.

Παρόλα ταύτα, με «γκάφα» του Εμβογκό που άφησε την μπάλα στα πόδια του Εμπαπέ χωρίς να έχει σφυρίξει τίποτε ο ρέφερι Ζερόμ Μπρισάρ, η Παρί ισοφάρισε στο 29’ σε 1-1.

Στο 39’ όμως και πάλι ο Φαβρ πλευροκόπησε έβγαλε πάσα και με κοντινό πλασέ ο Γιονγκβά έκανε το 1-2.

Στην επανάληψη η Λοριάν διαχειρίστηκε άψογα το ματς και βρήκε την ευκαιρία της στο 88’ όταν όλη η Παρί είχε βγει μπροστά χωρίς καμία κάλυψη αμυντικά να σκοράρει.

Ο Αμπερζέλ έβγαλε μπροστινή μπαλιά στον Ντιένγκ που έφυγε πίσω από την σέντρα και με διπλ’ή προσπάθεια έκανε το 1-3 νικώντας τον Ντοναρούμα.