Μαρσέιγ-Οσέρ 2-1: Με ανατροπή στο -5 από την κορυφή! (hls)

Η Μαρσέιγ νίκησε με ανατροπή 2-1 την Οσέρ για την 33η αγωνιστική στη Γαλλία. και είναι πλέον στο -5 από την κορυφή και την Παρί.

To 0-1 με φοβερό σουτ ο Μπιραμά Τουρέ στο 33′ μετά την απομάκρυνση του τερματοφύλακα Λόπεθ, δεύτερο γκολ και μάλιστα εκτός έδρας στη σεζόν, κόντρα στη ροή του ματς και με την Μαρσέιγ να έχει 11 τελικές στα πρώτα 19 λεπτά!

Συνολικά στο ημίχρονο, 13-4 τελικές, 0-1 στην εστία, 75-25% κατοχή, 253-91 πάσες! Γκολ κόντρα στη ροή του ματς.

Το 1-1 ο Ουντέρ στο 75′ και το 2-1 στο 77′ ο Σάντσες από πάσα του Γκεντουζί.

Οκτώ ματς αήττητη η Μαρσέιγ από το 0-3 της Παρί τον Μάρτιο (5 νίκες και 3 ισοπαλίες). Kαι μόλις δύο εντός έδρας νίκες στα 7 τελευταία, το 3-1 με αντίπαλο την Τρουά!

Δύο ήττες σε 12 ματς στη Λιγκ1 έχει η Οσέρ, το 2-0 από την Στρασμπούρ εκτός έδρας τον Μάρτιο. Ήταν τέσσερα ματς αήττητη με τρεις σερί νίκες και την εντός έδρας ισοπαλία με την Λιλ την τελευταία αγωνιστική.

22 γκολ από στατικές φάσεις σκοράρει η Μαρσέιγ, η καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα, μόλις 9 δέχεται η Οσέρ, τρίτη καλύτερη μετά από Παρί και Λοριάν!

Εννιά ματς αήττητη είναι η Μαρσέιγ με αντίπαλο της την Οσέρ (5 νίκες), τελευταία επικράτηση της Οσέρ το 0-2 στο «Βελοντρόμ» το 2009.