Λιλ – Μονπελιέ 2-1: Ο Καμπελά πλήγωσε την πρώην ομάδα του (hls)

Η Λιλ επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή κερδίζοντας την Μονπελιέ με πρωταγωνιστή τον Ρεμί Καμπελά (ασίστ και γκολ).

Η Λιλ μπήκε καλύτερα με στόχο να ξεχάσει γρήγορα την περασμένη ήττα σοκ από την ουραγό Ανζέ (1-0). Πιο σημαντική στιγμή η κεφαλιά του Μπαμπά μετά το κόρνερ του Καμπελά με την επέμβαση του Λεκόμ. Τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο όμως έκανε το πρώτο γκολ μετά από τρία χρόνια στη Γαλλία και παρθενικό με την φανέλα της Μονπελιέ του Σιλά (0-1, 23ο λεπτό).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρεις αλλαγές και με τον Βραζιλιάνο Ισμαϊλι να επιστρέφει στην δράση μετά από δύο μήνες. Μονότερμα έπαιξε η Λιλ τη Μονπελιέ και γύρισε το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά. Ο Καμπελά μοίρασε στον Ντέιβιντ και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Φονσέκα με το 20ο φετινό του γκολ ισοφάρισε (1-1, 70ο λεπτό). Η ανατροπή ήρθε από τον Ρεμί Καμπελά που μετά την 7η φετινή του ασίστ έφτασε και τα 6 γκολ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (2-1, 73ο λεπτό) απέναντι στην ομάδα που ξεκίνησε την καριέρα του.