Τουλούζ – Μαρσέιγ 2-3: Πέρασε δεύτερη και περιμένει την Παρί

Η Μαρσέιγ με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από την Τουλούζη και επέστρεψε στην δεύτερη θέση της κατάταξης πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Εκπληκτική εκκίνηση στον αγώνα με τον Τάις Ντάλινγκα να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα στην Τουλούζ με το 9ο φετινό του γκολ (1-0, 3ο λεπτό). Η Μαρσέιγ αντέδρασε στην επανάληψη και με δυο γρήγορα γκολ κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Εμπέμπα ισοφάρισε (1-1, 53ο λεπτό) και ο Τούρκος Ουντέρ με το πρώτο φετινό του γκολ γύρισε το παιχνίδι για την ομάδα του Τούντορ (1-2, 58ο λεπτό). Ο Πορτογάλος Νούνο Ταβάρες έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του (1-3, 77ο λεπτό).

Ο Άντο ήρθε από τον πάγκο να σκοράρει τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης (2-3, 87o λεπτό) αλλά ήταν αργά και η Μαρσέιγ πανηγύρισε την 6η της νίκη μέσα στο 2023, που την φέρνει ξανά πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, την οποία υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή στο Βελοντρόμ (26/2, Novasports).