Νίκες «χρυσάφι» για Ναντ και Στρασμπούρ

Νίκες τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχαν Ναντ και Στρασμπούρ στην 22η «στροφή» της Ligue 1.

Η Ναντ χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πέρασε από την έδρα της Αζαξιό, επικρατώντας με σκορ 2-0. Ο Γκεσάν στο 64’ ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 89’ ο Μπλας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «κλείδωσε» τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Με το ίδιο σκορ (2-0) νίκησε και η Στρασμπούρ τη Μονπελιέ, παρότι από το 33’ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αχολού με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντιάλο στο 1ο κιόλας λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 45’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Την ίδια ώρα, Οσέρ και Ρενς κόλλησαν στο μηδέν, ενώ ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι της Λοριάν με την Ανζέ.