Λανς-Νις 0-1: Πέρασε από το Μπολάρ με όπλο την άμυνα (hls)

Η Νις πέρασε με 1-0 από το "Μπολάρ" και υποχρέωσε τη Λανς στην πρώτη εντός έδρας απώλεια στη σεζόν.

Η Νις απείλησε πρώτη στο παιχνίδι που ήταν μετριότατο επιθετικά και από τις δύο ομάδες στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 11′ ο Μεντί βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λανς όμως απέτυχε να τον νικήσει.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κόστα δοκίμασε σουτ από μεγάλη απόσταση με το έργο του τερματοφύλακα της Νις να είναι εύκολο, ενώ στο 34′ ο Σαίντ επιχείρησε να περάσει και να πλασάρει τον Σμάιχελ χωρίς αποτέλεσμα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ με τον Λαμπόρντ στο 57ο λεπτό, ενώ η σημαντικότερη ευκαιρία της Λανς για να ισοφαρίσει χάθηκε με το σουτ του Φοφανά στο δοκάρι στο 67′.

Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών της Λανς στο “Μπολάρ” αφού μετρούσε 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.