«Ξέσπασμα» από τη Μπρεστ, πολύτιμη νίκη για τη Μονπελιέ

Επιτέλους νίκη για τη Μπρεστ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς διέλυσε με 4-0 την ουραγό της Ligue 1, Ανζέ.

Η ομάδα του Ρόι σε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της, έφτασε εύκολα στην τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη «μάχη» παραμονής που δίνει.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο με τους Λε Ντουαρόν (14’) και Μουνιέ (34’) και ισάριθμα στο δεύτερο μέρος με σκόρερ τους Ονορά (59’) και Λι-Μελού (84’).

Πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε και η Μονπελιέ, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Οσέρ, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μαβιντίνι, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ (62’, 81’).

Από εκεί και πέρα, Κλερμόν και Ναντ κόλλησαν στο 0-0 και απώλεσαν δύο ακόμη βαθμούς, σε ένα παιχνίδι, που οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, όχι όμως την κλασική.

Τέλος, μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πέτυχε η Τουλούζ επί της Στρασμπούρ, με σκορ 2-1. Ο Γκαμέιρο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 20ο λεπτό, όμως η αντίδραση της Τουλούζ δεν άργησε να έρθει. Στο 25’ ο Νταλίνγκα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 51’ ο Ολλανδός επιθετικός ολοκλήρωσε την ανατροπή.