Στρασμπούρ-Λανς 2-2: Ήθελαν τη νίκη συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία (hls)

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο "Σταντ Ντε Λα Μενό", Στρασμπούρ και Λανς αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 σε ματς για τη 18η αγωνιστική στη Ligue 1.

Και τα τέσσερα τέρματα επιτεύχθηκαν στο πρώτο 45λεπτο, σε ένα εκπληκτικό διάστημα με εναλλαγές συναισθημάτων. Σε τρεις τελικές είχαμε ισάριθμα γκολ. Στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κλοντ-Μορίς, αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πέτυχαν δύο γκολ με τον Πίρτσιτς στο 14ο λεπτό και με τον Γκαμεϊρό ύο λεπτά αργότερα. Η αναμέτρηση είχε εκπληκτικό ρυθμό, με τη Λανς να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση πριν από την ανάπαυλα με ωραία κεφαλιά του Οπεντά.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ της νίκης, αλλά οι δύο τερματοφύλακες με τις επεμβάσεις τους κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους σε αυτό το διάστημα. Αυτή ήταν η 9η ισοπαλία για τους Αλσατούς στο πρωτάθλημα, η Λανς είδε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Παρί να πηγαίνει στους έξι βαθμούς.