Μονακό-Μαρσέιγ 2-3: Απόδραση με Παγέτ (hls)

Η Μαρσέιγ πέρασε με τρίποντο από το Μονακό με σκορ 3-2 και πρωταγωνιστή στο δεύτερο ημίχρονο τον Ντμίτρι Παγέτ που έδωσε δύο ασίστ.

Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες με τους Ταβάρες, Γκεντουζί, Αρίτ και Ζιγκό πριν πάρει προβάδισμα στο 35′ με την εκτέλεση φάουλ του Αλέξις Σάντσες.

Η Μονακό αντέδρασε με κερδισμένο πέναλτι του Ντιατά από τον Μπαλέρντι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους και με τον Μπεν Γεντέρ να ισοφαρίζει σε 1-1 σημειώνοντας το 9ο γκολ του σε 17 αναμετρήσεις απέναντι στην ομάδα της Μασσαλίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με τον Φόλαντ στο 72′. Ο Παγέτ ήρθε από τον πάγκο για να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης. Είναι ο παίκτης που έκανε την ασίστ για το 2-2 του Βερετού στο 84′ και αυτός που δίνει δεύτερη ασίστ στον Κολάσινατς για το 2-3 των Μασσαλών στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.