Ρεν-Τουλούζ 2-1: Συνεχίζει το αήττητο σερί της (hls)

Την 8η συνεχόμενη νίκη της στο "Ροαζόν Παρκ" πανηγυρίζει η Ρεν, μετά το δύσκολο και αγχωτικό 2-1 επί της Τουλούζ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Ligue 1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεν κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της ουσιαστικά επιθετική προσπάθεια, όταν σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Μάγιερ έβγαλε πολύ όμορφη σέντρα για τον αμαρκάριστο Μπουριζό και ο 28χρονος ακραίος επιθετικός με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Η Τουλούζ δεν έπαιξε με φόβο στο “Ροαζόν Παρκ”είχε μεγαλύτερη κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Μανταντά, πλην μίας κεφαλιάς του Ντάλινχα από καλή θέση που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη μέσα σε τρία λεπτά είχαμε δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Αρχικά ισοφάρισε στο 55΄με τον Ντάλινχα η Τουλούζ, για να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο 58΄η ομάδα του Ζενεσιό με τον Καλιμουεντό. Οχτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος μετράει η Ρεν που παραμένει στην 3η θέση και κυνηγάει στη βαθμολογία τη 2η Λανς.