Ligue 1 : Τα «τείχη» της Τρουά και η ανατροπή της Τουλούζης

Η ξέφρενη πορεία της Λοριάν προς την κορυφή του Γαλλικού πρωταθλήματος, σταμάτησε στην Τρουά με το ισόπαλο 2-2. Βαθμός – ανάσα πήρε η Στρασμπούργκ στην Τουλούζη ενώ τελειώνει το… «οξυγόνο» της Κλερμόν μετά από την εντός έδρας ήττα απ’ τη Μπρεστ

Τρουά – Λοριάν 2-2

Καλό ματς έγινε στην πεδιάδα της Καμπανίας όπου η Τρουά προηγήθηκε δύο φορές με αυτογκόλ του Λαπόρτ (34’) και τον Πορτογάλο Ρόνι Λόπες (61’), όμως οι φιλοξενούμενοι «έσωσαν» τον βαθμό της ισοπαλίας με τα τέρματα των Ντιαρά (50’) και Μποϊσγκάρντ (81’)

Τουλούζ – Στρασβούργο 2-2
Ανώτεροι και πιο πειστικοί οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του ματς κατάφεραν να προηγηθούν με τα γκολ των Ρουαό (44’) και Ντεζαεγκέρ (55’) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 65’ με τον Νοτιοαφρικανό Μοτίμπα. Καθοριστική όμως, όπως φάνηκε, για τους γηπεδούχους η αποβολή του Δανού Νικάελσεν με 2η κίτρινη κάρτα στο 71’. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαμεϊρό ισοφάρισε σε 2-2, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι και «ριμπάουντ» στην απόκρουση του Ντουπέ. Η ομάδα του Στρασβούργου ανέβηκε οριακά τη γραμμή του υποβιβασμού με αυτόν τον πόντο

Ρενς – Οσέρ 2-1
Σημαντική η νίκη για τη Ρενς, αφήνοντας τους αντιπάλους της στα… δύσκολα της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε ο Βρετανός Μπάλογκουν στο 28’ για να ισοφαρίσει η Οσέρ πέντε λεπτά αργότερα με τον Νιάνγκ. Όμως στο 87’ ο Ιάπωνας Ίτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Κλερμόν – Μπρεστ 1-3
Το σχετικά καλό αγωνιστικό πρόσωπο των ουραγών του βαθμολογικού πίνακα, χάθηκε απόψε στο Κλερμόν όπου οι φιλοξενούμενοι από την Βρετάνη πήραν νωρίς το προβάδισμα από το εύστοχο πέναλτι του Ντελ Καστιγιό (15’) και κατόπιν με καλή διαχείριση του ρυθμού έφτασαν σε άλλα δύο τέρματα από τους Ονορά (54’) και Λε Ντουαρόν (68’).
Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αλεβινά στο 89’, δίχως να αλλάξουν κάτι καθώς και πάλι «πλήρωσαν» τις αμυντικές τους αδυναμίες