Μονπελιέ – Λιόν 1-2: Επιστροφή στις νίκες με Λακαζέτ στο φινάλε! (hls)

Ο αρχηγός της Λιόν με γκολ στο τελευταίο λεπτό έδωσε στη Λιόν την πρώτη νίκη μακριά από την έδρα της, που ήταν και πρώτη του Λοράν Μπλαν στον πάγκο.

Ο Αλεξάντερ Λακαζέτ έφτασε τα 7 γκολ στην εφετινή σεζόν που δεν ξεκίνησε καλά για την Λιόν. Μετά την απομάκρυνση του Πέτερ Μπος, ο Λοράν Μπλάν ηττήθηκε στη Βρετάνη από τη Ρεν (3-2) και την ερχόμενη αγωνιστική πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον νέο του πάγκο. Η Λιόν επέστρεψε στις νίκες μετά τις 3 Σεπτεμβρίου και το 5-0 κόντρα στην Ανζέ και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας της επιτυχία.

Η Μονπελιέ που προερχόταν από τρεις ήττες στην σειρά, υπέστη μια τέταρτη και το μόνο που θα θυμάται αλλά και θα καυχιέται, είναι το φοβερό γκολ του νεαρού Ουαχί που ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με εξαιρετικό γυριστό σουτ. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές μετά τις αποβολές των Μαβιντιντί και Ντιομαντέ.