Λιλ – Τουλούζ 2-1: Δύο ομορφιές έδωσαν νίκη (hls)

Η Λιλ επέστρεψε στις νίκες χάρη σε δύο καταπληκτικά γκολ των Ντέιβιντ και Ουνάς.

Ένα γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ έκανε την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο για τη Λιλ που στην πρώτη της φάση βρήκε δίχτυα με τον Καναδό διεθνή να φτάνει τα 5 στο πρωτάθλημα (1-0, 5ο λεπτό). Η ομάδα του Φονσέκα θα μπορούσε να σκοράρει και στο 26ο λεπτό όμως το πλασέ του Έιντζελ Γκόμες μάζεψε εύκολα ο Ντουπέ.

Στην επανάληψη η Τουλούζ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ισοφαρίσει με το πρώτο επαγγελματικό γκολ του Σαϊμπί στο Σαπιονά (1-1, 48ο λεπτό), όμως ο Ανταμ Ουνάς με το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λιλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και ανέβασε τη Λιλ στην 6η θέση. Η ομάδα του Φονσέκα θα μπορούσε να τριπλασιάσει τα τέρματά της χάνοντας ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών (59′, 61′, 62′).