Στρασμπούρ – Κλερμόν 1-0: Αέρας Ευρώπης και σωτηρίας στο Στρασβούργο

Η εκπληκτική στην έδρα της Στρασμπούρ νίκησε την Κλερμόν που παρά την ήττα της εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της στη Ligue 1.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Καλύτερη η Στρασμπούρ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί στο 28ο λεπτό με το 8ο γκολ πολύ ωραίο γκολ με κεφαλιά του Τομασόν (1-0). Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να σημειώσουν κι’άλλα γκολ προκειμένου να κλειδώσει το τρίποντο που εντέλει ήρθε και κράτησε τη Στρασμπούρ στα υψηλά πατώματα και στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Ζουλιάν Στεφάν ταξιδεύει στο Βελοντρόμ για να παίξει τα ρέστα της κόντρα στη Μαρσέιγ που έχασε στη Βρετάνη από τη Ρεν (2-0).

Η Κλερμόν κατάφερε να παραμείνει στη κατηγορία καθώς ευνοήθηκε από την ήττα της Σεντ Ετιέν (1-2) που δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της την αδιάφορη Ρενς!