Ligue 1: «Καρέ» της ισοπαλίας

Υποχώρησε στη ζώνη των μπαράζ η Κλερμόν, ενώ η Τρουά διατηρείται σταθερά σε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετς – Κλερμόν 1-1

Ισοπαλία που δεν ευνόησε κάποια από τις δύο ήταν αυτή στο Σεν Σιμφοριέν, καθώς η Κλερμόν υποχώρησε στη ζώνη των μπαράζ παραμονής πίσω από τη Σεντ Ετιέν που επικράτησε της Μπρεστ.

Ο Νικολά ντε Πρεβίλ άνοιξε το σκορ για την ουραγό Μετζ, ωστόσο ο Ντοσού έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους.

Μονπελιέ – Ρενς 0-0

Μπορεί να έμειναν η μεν Μονπελιέ για τρίτο, η δε Ρενς για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη όμως αμφότερες διέκοψαν το αρνητικό σερί των δύο διαδοχικών ηττών στο Σαμπιονά.

Ναντ – Ανζέ 1-1

«Ψαλίδισε» ελπίδες διεκδίκησης της ευρωπαϊκής προοπτικής στη Ναντ η ισοπαλία με την Ανζέ. Ο Μπουφάλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 18ο λεπτό και ο Κουλιμπαλί στο 53ο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία με το ίδιο σκορ και για τις δύο ομάδες.

Τρουά – Στρασμπούρ 1-1

Η Τρουά είναι εκείνη που νιώθει περισσότερο ικανοποιημένη με την ισοπαλία, καθώς κατάφερε απέναντι σε μια ομάδα που την χωρίζουν είκοσι βαθμοί να διατηρήσει αποστάσεις από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ντιαλό με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 56ο λεπτό, όμως οι νεοφώτιστοι έφτασαν στην ισοφάριση επίσης από τη λευκή βούλα πέντε λεπτά πριν από το τέλος με τον Ταρντιέ. Πλέον η Στρασμπούρ ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με τη Μονακό.