Μονακό-Παρί Σ.Ζ. 3-0: Συνέχεια… από τη Μαδρίτη (hls)

Η Μονακό ταπείνωσε με 3-0 την Παρί Σεν Ζερμέν που είχε μείνει στη... γρίνια του αποκλεισμού από την Ρεάλ Μαδρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος πιέζοντας πολύ ψηλά στο γήπεδο και δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκο, κάτι οπυ πέτυχαν στο 25′ όταν ο Φοφανά βρήκε στο πρώτο δοκάρι τον Μπεν Γεντέρ και εκείνος άνοιξε το σκορ.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Εμπαπέ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 51ο λεπτό και ο Φόλαντ σκόραρε στο 68 για το 2-0 επιστρέφοντας στα γκολ μετά από 8 αγώνες χωρίς συμμετοχή σε τέρματα των Μονεγάσκων στο πρωτάθλημα.

Στο 84ο λεπτό ο Βεράτι έκανε λάθος, ο Μπεν Γεντέρ βρήκε τον Φόλαντ που κέρδισε πέναλτι από τον Κιμπεμπέ και με την εκτέλεση του Μπεν Γεντέρ η Μονακό διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ήταν η 3η ήττα της παρί στους τελευταίες 5 αγώνες πρωταθλήματος.