Μπρεστ – Νις 0-3 : Δίκαιο αλλά κολακευτικό (hls)

Η Νις ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε δίκαια στην έδρα της Μπρεστ αλλά το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των γηπεδούχων και κολακεύει την ομάδα του Γκαλτιέ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο κομμάτια. Το πρώτο τέταρτο ανήκε στην Νις η οποία προηγήθηκε με τον Ντόλμπεργκ (13′).

Από το 15ο λεπτό και μετά η Μπρεστ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και βοηθήθηκε ακόμη περισσότερο από την αποβολή του Σνάιντερλεν για τους φιλοξενούμενους (20′).

Ο Μπενίτες ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με πέντε αποκρούσεις και κράτησε το μηδέν ενώ στην αντεπίθεση ο Γκουιρί έχασε τετ-α-τετ και μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 (45+). Ανοιχτό ματς.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν. Ο Μπενίτες άντεξε. Την πρώτη φορά που πέρασε το κέντρο η Νις σκόραρε με τον Ντελόρ (79′) και την δεύτερη σημείωσε το τελικό 0-3 στις καθυστερήσεις με τον Γκουιρί.

Μπρεστ (4/4/2) : Μπίζοτ – Πιέρ-Γκαμπριέλ, Σαρντονέ, Έρελ, Ντουβέρν – Φεβρ, Λασν (76′ Καρντονά), Αγκουμέ, Ονορά (89′ Φοσοριέ) – Μουνιέ (89′ Μπατζί), Λε Ντουαρόν (76′ Σαΐντ)

Νις (4/4/2) : Μπενίτες – Λοτομπά, Τοντιμπό, Ντάντε, Ντανίλιουκ – Μπουνταουί (69′ Τουράμ), Σνάιντερλεν, Ροσάριο, Κλάιφερτ (69′ Κλοντ-Μορίς) – Γκουιρί, Ντόλμπεργκ (60′ Ντελόρ)