Ανζέ-Μονακό 1-3: Αποφασιστικά και άνετα

Σε μία από τις καλύτερες στιγμές της στο εφετινό πρωτάθλημα, η Μονακό επικράτησε 3-1 στο «Ρεμόν Κοπά» της Ανζέ και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Έχοντας σκοράρει μόλις 20 φορές στους πρώτους 15 αγώνες της, επίδοση που αποτελεί την έβδομη χειρότερη στην κατηγορία, η Μονακό παρουσιάστηκε πολύ καλή επιθετικά την Τετάρτη το βράδυ είχε 12 τελικές, οι 8 στην εστία και το τελικό 3-1 ουσιαστικά την αδικεί.

Από την άλλη πλευρά η Ανζέ που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ του Μποαντού στο 25΄και του Ντιόπ στο 45΄, πίεσε μόνο στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, μείωσε με αυτογκόλ του γκολκίπερ Νίμπελ μετά το σουτ του Ουναϊ που βρήκε στο δοκάρι και στην πλάτη του Γερμανού γκολκίπερ, αλλά το 3ο γκολ του αρχηγού Ντιζαζί, έβαλε τέλος στις όποιες βλέψεις των γηπεδούχων.