Λιλ – Ρενς 2-1 : Θύμισε κάτι από Λιλ (hls)

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την Λιλ η οποία για πενήντα λεπτά έπαιξε καλό ποδόσφαιρο. Νίκησε δύσκολα την Ρενς με 2-1.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας Λιλ βγήκε με ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Πρωταγωνιστές του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο οι Αντρέ και Μπουράκ Γιλμάζ.

Ο Τούρκος έδωσε δύο ασίστ για να σκοράρουν οι Ντέιβιντ (31′) και Αντρέ (43′) και να πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια στο ημίχρονο η Λιλ με 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δοκάρι του Ντέιβιντ (51′) σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι μπορούσαν να κλειδώσουν την νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν.

Από εκεί και πέρα η Ρενς πίεσε. Είχε ευκαιρίες με Μπουκού (54′), Μουνέτσι (56′), Γκραβιγιόν (68′) και στο 74ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπότμαν πάνω στον Μουνέτσι.

Ο Φλιπς μείωσε σε 2-1 (74′) αλλά από εκεί και πέρα η Ρενς δεν έφτιαξε άλλη μεγάλη φάση.

Δεύτερη νίκη στην σεζόν για την Λιλ και παράλληλα δεύτερη ήττα στην σεζόν για την Ρενς.

Λιλ (4/4/2) : Γκρίμπιτς – Τσέλικ, Φόντε, Μπότμαν, Γκούντμουντσον (75′ Μπράνταριτς) – Ικονέ (75′ Γιαζίτσι), Ονανά (85′ Νιάς), Αντρέ, Γουεά (60′ Άνχελ) – Ντέιβιντ, Γιλμάζ

Ρενς (3/5/2) : Ράικοβιτς – Γκραβιγιόν, Φας, Αμπντελχαμίντ – Φοκέτ (46′ Κεμπάλ), Μπερίσα (8′ Εκιτίκε, 67′ Φλιπς), Ματουσίουα, Μουνέτσι, Κονάν – Φαν Μπέργκεν (76′ Δώνης), Μπουκού (67′ Κοφί)