Σεντ Ετιέν – Μπορντό 1-2: Ξεκόλλησε από τον πάτο (hls)

H Μπορντό πέτυχε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα με 2-1 στην έδρα της Σεντ Ετιέν η οποία παραμένει χωρίς τρίποντο. Σκόρερ των δύο τερμάτων ο Κορεάτης Χουάνγκ

Δύο ομάδες χωρίς νίκη αναμετρήθηκαν στο Ζοφρουά Γκισάρ.

Η Μπορντό με την πρώτη ευκαιρία της προηγήθηκε με σκόρερ τον Χουάνγκ (7′) από ασίστ του Αντλί.

Η Σεντ Ετιέν από εκεί και πέρα πίεσε. Απείλησε με Μπουάνγκα (14′), Νεγιού (23′), Αμουμά (26′) και Καζρί (44′) αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο.

Με καταρρακτώδη βροχή για είκοσι λεπτά ήταν αδύνατο να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Μόλις ηρέμησε η βροχή ο Καζρί έχασε τετ-α-τετ για τους γηπεδούχους (67′) και ήταν ο παίκτης που ισοφάρισε με την επιμονή του (73′).

Ήταν όμως η βραδιά του Χουάνγκ με τον Κορεάτη να πετυχαίνει πολύ δύσκολο γκολ στο 80ο λεπτό για να σημειώσει το τελικό 1-2 με την Μπορντό του Βλαντίμιρ Πέτκοβιτς να πετυχαίνει την πρώτη νίκη της στην Ligue 1 και να μην είναι πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σεντ Ετιέν (3/4/3) : Γκριν – Σο (45+ Καμαρά), Μουκουντί, Ναντέ – Μπουάνγκα (83′ Αουσίς), Γκουρνά, Νεγιού, Κολοτζέτζακ (67′ Κρασό) – Καζρί, Αμουμά (67′ Νορντέν), Ραμίρες (67′ Τράουκο)

Μπορντό (3/4/3) : Κοστίλ – Κουατένγκ, Μεξέρ, Γκρέγκερσεν (72′ Ζερκάν) – Πεμπελέ, Ονανά, Οτάβιο (72′ Φρανσέρζιο), Μάνγκας – Αντλί, Ντιλρόσουν (64′ Ουντέν), Χουάνγκ (89′ Μαρά)