Λιλ-Παρί Σ. Ζ. 1-0: Το πρώτο τρόπαιο στους πρωταθλητές (hls)

Η Λιλ νίκησε την Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0 στο «Μπλούμφιλντ» του Τελ Αβίβ και κατέκτησε το «Trophee de Champions», πρώτο φετινό τίτλο στην Γαλλία.

Οι «Λιλουά» ταυτόχρονα σταμάτησαν κι ένα σερί οκτώ συνεχόμενων κατακτήσεων από τους Παριζιάνους ενώ κατέκτησαν τον συγκεκριμένο τίτλο για πρώτη φορά μετά από δύο χαμένους τελικού, το 1955 και το 2011.

Το «χρυσό γκολ» σημείωσε στο 44’ μ’ ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ο Ξέκα μετά από πάσα του Μπουράκ Γιλμάζ.

lille panigiriki
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ/ΜΠΕ

Η Λιλ πρόσεξε την άμυνα της και προσπάθησε να βγει στην κόντρα στηριζόμνη στην εξαιρετική της άμυνα.

Η Παρί είχε την κατοχή αλλά και ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά ήταν πολύ καλός ο βραζιλιάνος τερματοφύλακας Λέο Ζαρντίμ,

Η Παρί έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 57’ με κεφαλιά του Ντιαλό μέσα από την μικρή περιοχή, στο 75’ με σουτ του Ντράξλερ αλλά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Βαϊνάλντουμ.

Σαφέστατο ελαφρυντικό για τους Παριζιάνους η απουσία πολλών παικτών καθώς απόντες για διαφόρους λόγους ήταν οι, Νεϊμαρ, Μ’ Μπαπέ, Ντοναρούμα, Βεράτι, Ντι Μαρία, Ραφίνια, Σέρχιο Ράμος, Σαράμπια, Μπερνάτ, Μαρκίνιος.