Στο τέλος η Μαρσέιγ, υψηλές πτήσεις η Ναντ

Η Μαρσέιγ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές στο Σαμπιονά, αφού έκαμψε στο τέλος την αντίσταση της Σοσό με 2-1. Άνετο διπλό στο Μπορντό για τη Ναντ με 3-0 στη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Τοβάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′, μετά την ασίστ του Μεντί, βάζοντας μπροστά τους Μασσαλούς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν τις ευκαιρίες, παρόλα αυτά η Σοσό ήταν αυτή που έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μαγιούκα στο 60′ ήταν ο… δράστης, «παγώνοντας» το «Βελοντρόμ».

Το όνομα του «ήρωα» της Μαρσέιγ, ήταν αυτή τη φορά Ζινιάκ, που τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι (83′), εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Η Μαρσέιγ είχε νικήσει τελευταία φορά στις 28/9, όταν είχε περάσει από την έδρα της Λοριάν με 2-0. Πλέον οι Μασσαλοί έφτασαν τους 21 βαθμούς και βρίσκονται στο -10 από την πρώτη Παρί… Τελευταία με επτά πόντους έμεινε η Σοσό.

Η Ναντ είχε εύκολο έργο κόντρα στη Μπορντό. Ο Μπεσά άνοιξε το σκορ στο 41′ μετά την πάσα του Τζόρτζεβιτς, ενώ σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Τζιλόμποτζι έκανε το 0-2 στο 60′ ενώ ο Τζόρτζεβιτς στο 64′ τελείωσε το ματς (0-3). Η Ναντ έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι τέταρτη, ενώ η Μπορντό έμεινε στους 17 στην 11η θέση.