Άνετη επικράτηση της Χετάφε

Στο Αλφόνσο Πέρεθ η Χετάφε αντιμετώπιζε τη Θέλτα Βίγκο για την 24η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν με τους γηπεδούχους να έχουν ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας με τελικό σκορ 3-1.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό από τον Κολούνγκα έπειτα από ασίστ του Μπαράντα αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Φερνάντεθ ισοφάρισε για τη Θέλτα έπειτα από ασίστ του Ρομπέρτο Λάγκο. Η Χετάφε συνέχισε να πιέζει και δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντιέγκο Κάστρο να κάνει το 2-1 και οκτώ λεπτά αργότερα έφτασε και στο 3-1 με τον Φερνάντεζ έπειτα από ασίστ του τέως σκόρερ Κολούνγκα.

Αυτό ήταν και το σκορ του αγώνα με τη Χετάφε να βρίσκεται στην ενδέκατη θέση σε ισοβαθμία με τη Σεβίλλη απέχοντας έναν βαθμό από την ένατη Λεβάντε.