Μπαρτσελόνα-Ουέσκα 4-1: Το πάρτι του Μέσι! (vid)

Ο Λίο Μέσι γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την πρωτιά του στις συμμετοχές στους μπλαουγκράνα, στην ευρεία νίκη της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ουέσκα για την 27η αγωνιστική της Primera Division

Η Ουέσκα ήταν καλεσμένη στο πάρτι του Λίο Μέσι το βράδυ της Δευτέρας (15/3) στο Καμπ Νου για την πρωτιά του στις συμμετοχές με τους μπλαουγκράνα κι αυτός φρόντισε να την κεράσει δυο γκολ, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα στην ευρεία νίκη με σκορ 4-1, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Primera Division. Ο Αργεντίνος έπιασε τον Τσάβι Ερνάντεθ στην κορυφή της σχετικής λίστας, έχοντας πλέον κι αυτός 767, και το γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο, φροντίζοντας να είναι γενναιόδωρος στο θέαμα που πρόσφερε!

Ο Μέσι σημείωσε δύο γκολ, στο 13ο και στο 90ό λεπτό, ανοίγοντας και κλείνοντας το σκορ στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της ουραγού του πίνακα Ουέσκα, ενώ έδωσε και μία ασίστ. Ειδικά το πρώτο του τέρμα ήταν μαγικό! Κι η αξία της νίκης, όμως, ήταν μεγάλη, καθώς οι Καταλανοί έφτασαν με αυτή στους 59 βαθμούς, τέσσερις πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης, που είναι στην πρώτη θέση με 63. Τριπλή χαρά, λοιπόν, για τον Αργεντίνο σούπερ σταρ!

Τα άλλα δύο γκολ για την Μπαρτσελόνα σημείωσαν οι Αντουάν Γκριζμάν στο 35ο, με άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, και Μινγκέθα, με κεφαλιά στο 53ο έπειτα από σέντρα του Μέσι. Οι νικητές είχαν και δύο φορές δοκάρι, με τους Τζόρντι Άλμπα και Φρένκι Ντε Γιονγκ, και τις δύο στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ουέσκα, πάντως, το πάλεψε όσο μπορούσε. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+4′) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράφα Μιρ μείωσε σε 2-1, αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν προσωρινές οι ελπίδες που πήρε για κάτι καλύτερο. Ο σκόρερ, πάντως, είχε και μια καταπληκτική ευκαιρία να σημειώσει κι άλλο γκολ, από αυτές που δεν χάνονται, αλλά την έχασε…

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Ντε Γιονγκ (63′ Αραούχο), Λενγκλέ, Ντεστ (69′ Ιλάις Μορίμπα), Μπουσκέτς, Πέδρι (85′ Ρίκι Πουτς), Τζόρντι Άλμπα, Γκριζμάν (69′ Τρινκάο), Μέσι, Ντεμπελέ (85′ Μπρέιθγουεϊτ)

Ουέσκα (Πατσέτα): Άλβαρο, Πουλίδο, Σιοβας, Ινσούα (78′ Βάβρο), Μαφέο (78′ Πέδρο Λόπεθ), Ντουμπιά (60′ Σεοάνε), Μίκελ Ρίκο, Γαλάν, Φερέιρο (78′ Οντιβέρος), Εσκρίτσε (60′ Σέρχιο Γκόμεθ), Ράφα Μιρ