Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 2-2: «Ψυχρολουσία» στο 90′ (hls)

Αν και ο Σουάρες την οδηγούσε σε μια σούπερ ανατροπή, ο Φερέιρα ισοφάρισε στο 90' και έδωσε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους, στην 22η στροφή της La Liga.

«Φρένο» στην (κακή) Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε το βράδυ της Δευτέρας (8/2) η Θέλτα, η οποία με γκολ στο 90′ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και χάλασε την ιστορική βραδιά του Σουάρες.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός με τα δύο του γκολ στο ματς (45+1′ και 50′) είχε ανατρέψει το εις βάρος τους 1-0, φτάνοντας τα 16 τέρματα σε 17 εμφανίσεις με την ομάδα της πρωτεύουσας, ξεπερνώντας τον Κριστιάνο ως ο πιο γρήγορος σκόρερ σε μια διοργάνωση για έναν σύλλογο τον 21ο αιώνα.

Στα του ματς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σαντιάγκο Μίνα, ύστερα από τη σέντρα του Μέντες.

Η Ατλέτικο δεν μπορούσε να απειλήσει ώστε να φτάσει στην ισοφάριση μέχρι και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα στο 45+1′ ο Γιορέντε βρήκε τον Λουίς Σουάρες, με τον Ουρουγουανό επιθετικό να γράφει το 1-1 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου μάλιστα, ο ίδιος πάικτης συνέχισε να… εκτελεί και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Λόντι σημείωσε το 2-1 για την ομάδα του.

Την τελευταία… λέξη στον αγώνα όμως την είχε η Θέλτα η οποία στο 90′ ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με κοντινή προβολή του Φερέιρα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Φελίπε (46′ Τορέιρα), Κοντογκμπιά, Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Ρενάν Λόντι, Κόκε, Σουάρες.

Θέλτα (Κουντέτ): Μπλάνκο, Μάλο, Αραούχο, Μουρίγιο, Καρικόλ, Τάπια, Μέντες, Σουάρεθ, Νολίτο (69′ Σολάρι), Άσπας, Μίνα (76′ Φερέιρα).