Εϊμπάρ-Κάντιθ: 0-2 Κορυφή η νεοφώτιστη (vid)

Την εντυπωσιακή πορεία της συνεχίζει η Κάντιθ που πέρασε και απο την έδρα της Εϊμπάρ με δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Η Κάντιθ συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Πριμέρα και στην αυλαία της 8ης αγωνιστικής πέρασε και από την έδρα της Εϊμπάρ επικρατώντας με 2-0. Πριν από δύο αγωνιστικές είχε επικρατήσει και στο Μπερναμπέου για πρώτη φορά στην ιστορία της της Ρεάλ και πλέον μετρά τέσσερα στα τέσσερα εκτός έδρας χωρίς να έχει δεχτεί γκολ.

Χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να γίνει αυτό. Από το 36′ ως το 39′ η Κάντιθ πέτυχε δύο γκολ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Αρικά στο 36′ ο Άλβαρο Νεγρέδο από ασίστ του Εσπίνο έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, στο 39′ ήταν ο Σάλβι από ασίστ του Νεγρέδο ο οποίος έκανε το 2-0, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και αποτέλεσμα του αγώνα.

Έτσι η Κάντιθ έφτασε τους 14 βαθμούς, ισοβαθμώντας στην κορυφή της βαθμολογίας με την Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Εϊμπάρ έμεινε στους 8 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη βαθμολογία.