La Liga: Έκπληξη της Έιμπαρ, αγνώριστη Μπιλμπάο (hls)

Η Έιμπαρ πέρασε από τη Σεβίλλη (0-1) που αγνοεί τη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η Οσασούνα με πέναλτι στο φινάλε λύγισε τη Μπιλμπάο (1-0).

ΣΕΒΙΛΛΗ – ΕΪΜΠΑΡ 0-1

Η Έιμπαρ ”πάγωσε” ήδη το παγωμένο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν με τον Ενρίκε Γκαρθία Μαρτίνεθ, πιο απλά Κίκε, να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42ο λεπτό, 0-1) και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα καθώς η πίεση των γηπεδούχων στην επανάληψη δεν έφερε θετικά αποτελέσματα για την ομάδα του Λοπετέγι.

Η Σεβίλλη που δεν νίκησε για 4ο και δεν σκόραρε για 3ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, αντιμετωπίζει τη Ρεν για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League και μετά ταξιδεύει στο Μπιλμπάο (31/10), ενώ η Έιμπαρ που τσίμπησε ακόμα ένα ”διπλό” και παρέμεινε αήττητη για 3η σερί αγωνιστική, υποδέχεται την ερχόμενη αγωνιστική τη Κάντιθ (30/10).

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Βάλτσικ, Σέρχι Γκόμεθ (46′ Οκάμπος), Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Ράκιτιτς, Όσκαρ Ροντρίγκες (70′ Σούσο)Γκουντέλι, Ακούνια, Όλιβερ Τόρες, Μουνίρ, Εν – Νεσίρι (70′ Κάρλος Φερνάντεθ)

Έιμπαρ (Μεντιγιμπάρ): Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Πάουλο Ολιβέιρα, Κέβιν Ροντρίγκες (61′ Σέρχι), Μπούργος, Ντιόπ, Ινούι, Σέρχιο Άλβαρεθ, Αλεχάντρο Πόθο, Κίκε (73′ Έντου), Χιλ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ – ΜΠΙΛΜΠΑΟ 1-0

‘Ενα πέναλτι του Ρόμπεν Γκαρθία στο 81ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στη Παμπλόνα. Η Οσασούνα μετά τη λευκή ισοπαλία εκτός έδρας με την Έιμπαρ (0-0), επέστρεψε στις επιτυχίες σημειώνοντας δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη μετά το 2-0 κόντρα στη Θέλτα. Την ερχόμενη αγωνιστική η Οσασούνα υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης (31/10), ενώ η Μπιλμπάο υποδέχεται στην έδρα της τη Σεβίλλη (31/10).

Οσασούνα (Αρασάτε): Σέρχιο Ερέρα, Ρονκάλια, Αριδάνε (29′ Ουνάι Γκαρθία), Όιερ, Κρουζ, Νταβίντ Γκαρθία, Βιδάλ, Πέρεθ, Ρούμπεν Γκαρθία, Γιόνι, Γκαγέγκο

Μπιλμπάο (Γκαριτάνο): Ουνάι Σιμόν, Μπαλενθιάγκα (82′ Γιούρι), Ινίγκο Μαρτίνεθ, Κάπα, Γεράι, Ραούλ Γκαρθία, Ντάνι Γκαρθία, Ουνάι Λόπεθ (87′ Θαράγα), Μουνιαϊν (87′ Ινίγο Βιθέντε), Ουίλιαμς (76′ Βιγιαλίμπρε), Μπερενκέρ (82′ Μορσίγιο)