Πρώτη νίκη εντός για Ρεάλ και… Λούκας Μπογέ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης του Ζινεντίν Ζιντάν δεν εντυπωσίασε, αλλά νίκησε με 1-0 την Βαγιαδολίδ. Την ίδια ώρα ο Λούκας Μπογέ στο ντεμπούτο του χάρισε νίκη 1-0 στην Έλτσε στην έδρα της Εϊμπάρ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡ. – ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ    1-0

Η είδηση του τραυματισμού του Εντέν Αζάρ επισκίασε και την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν απέναντι στην Βαγιαδολίδ. Ο Βέλγος έχει προσφέρει ψίχουλα από την στιγμή που αποκτήθηκε και θα λείψει ξανά με μυϊκό τραυματισμό.

Φυσικά δεν έπαιξε με την Βαγιαδολίδ όπως και οι Κρόος, Μιλιτάο και Μαριάνο. Στην επίθεση ο Μπενζεμά είχε παρτενέρ τον Γιόβιτς που σπατάλησε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιόβιτς έφυγε από το γήπεδο τελικά στο 57ο λεπτό για να μπει ο Βινίσους ο οποίος οκτώ λεπτά μετά πέτυχε το γκολ της νίκης των μαδριλένων.

Ήρωας του αγώνα πάντως ήταν ο Κουρτουά που έκανε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν και την νίκη.

Στο τελευταίο τέταρτο η Βαγιαδολίδ κουράστηκε και η Ρεάλ είχε δύο ευκαιρίες να κάνει πιο άνετη την νίκη της αλλά ο Μπενζεμά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Μόντριτς από το δοκάρι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης του Ζιντάν έχει ξεκινήσει με επιεικώς μέτρια εικόνα το πρωτάθλημα αλλά… νικάει.

ΕΪΜΠΑΡ – ΕΛΤΣΕ    0-1

Με γκολ στο ντεμπούτο του, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ έδωσε την νίκη στην Έλτσε στο εκτός έδρας ματς με την Εϊμπάρ.

Ο Αργεντινός πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 36ο λεπτό του αγώνα και αφού η ομάδα του είχε υποφέρει από την πίεση των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Η πίεση συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να αστοχούν ακόμη και σε πέναλτι στο 52ο λεπτό με τον Εξπόζιτο.

Όταν δεν είναι η μέρα σου… δεν είναι η μέρα σου. Η Έλτσε έκλεψε ένα τρίποντο και η Εϊμπάρ παραμένει χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγώνες.