Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγιεκάνο 3-0: Άλλος είχε το κίνητρο, άλλος τη χάρη (hls)

Η Ράγιο έψαχνε τη νίκη για την τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, αλλά η Μαγιόρκα απέδειξε ότι στο ποδόσφαιρο το κίνητρο από μόνο του δε δίνει τρίποντα, επικρατώντας 3-0.

Μετά από κακό πρώτο ημίχρονο που είχε μόλις 2 φάσεις από μία για κάθε αντίπαλο, το δεύτερο ξεκίνησε με γκολ. Ο Ροντρίγκες έφτιαξε το γκολ και ο Μουρίκι δεν είχε πρόβλημα με το 15ο γκολ του στη σεζόν να ανοίξει το σκορ στο 51′.

Από κόρνερ του Λι 20 λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο γκολ του Κοπέτε στην καριέρα του στην La Liga για να κλειδώσει το τρίποντο. Ο Ίσι και ο Κομεσάνια έχασαν ευκαιρίες για να βάλουν την ομάδα τους ξανά στο παιχνίδι για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Άνχελ με πλασέ στο 3ο των καθυστερήσεων, γράφοντας το τελικό 3-0.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του Ματέου Λαχόζ με το διεθνή διαιτητή να φεύγει με κλάματα μέσα σε πασίγιο.