Θέλτα – Βαλένθια 1-2 : Θα την σώσει η ακαδημία (hls)

Δυο παιδιά από τις ακαδημίες της Βαλένθια, ο Ντιέγκο Λόπεθ (ασίστ) και ο Αλμπέρτο Μάρι (γκολ) έσωσαν την παρτίδα με την Θέλτα. Η Βαλένθια νίκησε 2-1 στο Μπαλάιδος, πήγε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και έβαλε σε μπελάδες και την ομάδα της Γαλικίας.

Προβάδισμα Βαλένθια

Ο τελικός παραμονής στο Μπαλάιδος είδε την Βαλένθια να προηγείται στο ημίχρονο με την μοναδική καλή στιγμή της και σκόρερ τον Κλάιφερτ (8′).

Η Θέλτα πήρε την μπάλα, είχε τον έλεγχο αλλά σημαντικοί παίκτες δεν βοήθησαν όπως οι Βέιγκα και Άσπας.

Έμεινε να απειλεί με ατομικές προσπάθειες ο Πέρεθ (22′, 45′) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι στο ημίχρονο.

Νκη χρυσάφι με το πρώτο του Μάρι

Η Βαλένθια βγήκε και πίεσε για το δεύτερο γκολ αλλά ο Βιγιάρ με εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε τον Λόπεθ (56′).

Η Θέλτα ισοφάρισε με στημένη μπάλα καθώς δεν έβρισκε άλλο τρόπο να απειλήσει. Από κόρνερ του Βέιγκα ο Σεφέροβιτς έκανε το 1-1 (60′).

Μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι καλύτεροι. Είχαν δοκάρι σε φάουλ του Όσκαρ (75′) αλλά η Βαλένθια νίκησε.

Στο γκολ του Κλάιφερτ η ασίστ ήταν από τον Ντιέγκο Λόπεθ που έπαιζει πρώτη φορά βασικός με την πρώτη ομάδα και το γκολ νίκη ήρθε από τον Αλμπερτο Μάρι, άλλο ένα παιδί από τις ακαδημίες των νυχτερίδων που σκόραρε για πρώτη φορά.

Η αποβολή του Παουλίστα δεν στοίχισε στην Βαλένθια που πήρε εξαιρετικά κρίσιμη νίκη στην μάχη για την παραμονή.

Θέλτα : Βιγιάρ – Μάγιο, Τάπια, Νούνιεθ, Τσέρβι – Πέρεθ, Βέιγκα, Μπελτράν, Ντε λα Τόρε (55′ Όσκαρ) – Άσπας (55′ Λάρσεν), Σεφέροβιτς (78′ Πασιένσια)

Βαλένθια : Μαμαρντασβιλι – Φουλκιέ, Ντιακαμπί, Παουλίστα, Γκαγιά – Νίκο (69′ Μορίμπα), Γουέρα (78′ Μάρι) – Λόπεθ (61′ Μούσα), Αλμέιντα, Λίνο (61′ Λάτο) – Κλάιφερτ (78′ Δούρο)