Απέδρασε απ’ το «Βαγιέκας» η Εϊμπάρ!

Η Εϊμπάρ πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο εκτός έδρας με 3-2 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρουαμπαρένα.

Οι γηπεδούχοι υποδέχτηκαν στο «Βαγιέκας» τη «νεοφώτιστη» Εϊμπάρ, η οποία αποδείχθηκε ιδιαίτερη σκληρός αντίπαλος.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 37ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρουαμπαρένα ενώ στο 49ο λεπτό ο Πιοβακάρι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Αρχικά, μείωσαν με τον Λέο Μπαπτιστάο στο 67ο λεπτό ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι στο 86ο λεπτό και πάλι ο Αρουαμπαρένα σκόραρε, χαρίζοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Έτσι, η “πρωτάρα” Εϊμπάρ έφτασε τους 13 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην ένατη θέση μαζί με τη Χετάφε.