Τζιρόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 4-2 : “Τάτι” απόψε είναι η βραδιά σου (hls)

Ιστορική βραδιά στο Μοντιλίβι. Ο Τάτι Καστεγιάνος πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της Τζιρόνα απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και έγινε ο πρώτος παίκτης μετά το 1947 που πετυχαίνει τέσσερα γκολ απέναντι στην βασίλισσα. Η Τζιρόνα νίκησε 4-2 το φάντασμα της Ρεάλ.

Αποτελεσματική Τζιρόνα

Με πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα και τους Μπενζεμα, Κουρτουά, Άλαμπα, Θεμπάγιος εκτός αποστολής η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε με απουσίες στην Καταλωνία.

Είχε τον έλεγχο αλλά ήταν φλύαρη και ακίνδυνη παρά το 75% κατοχής μπάλας.

Αντιθέτως οι γηπεδούχοι στις πρώτες δύο ευκαιρίες που έκαναν σκόραραν με τον Καστεζάνος (12′, 24′) ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά από τιμωρία.

Η Ρεάλ σοβαρεύτηκε και μείωσε πριν το ημίχρονο με το δέκατο γκολ του Βίνι φέτος (34′) για το 2-1.

Η ιστορική βραδιά του Καστεγιάνος

Το δεύτερο ημίχρονο θα μείνει στην ιστορία. Ο Καστεγιάνος πέτυχε άλλα δύο γκολ (46′, 62′) και έφτασε τα τέσσερα απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Έγινε ο πρώτος παίκτης στον 21ο αιώνα που πετυχαίνει τέσσερα γκολ απέναντι στους Μαδριλένους και ο πρώτος μετά τον Ετσεβαρία της Οβιέδο το μακρινό 1947 που πετυχαίνει τέσσερα ή περισσότερα γκολ απέναντι στην βασίλισσα.

Η Ρεάλ μείωσε με τον Βάσκεθ στο τελικό 4-2 (85′).

Τζιρόνα : Γκατσανίγκα – Αρνάου, Μπουένο, Χουάνπε, Γκουτιέρες (87′ Κίκε) – Ρομέου – Κόουτο, Τσιγκάνκοφ (72′ Βάλερι), Μαρτίν (90+ Αρτέρο), Ρικέλμε (87′ Ρεϊνιέρ) – Καστεγιάνος (72′ Στουάνι)

Ρεάλ Μαδρίτης : Λούνιν – Καρβαχάλ (79′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Νάτσο (52′ Καμαβινγκά) – Κρόος, Βαλβέρδε, Μόντριτς (65′ Τσουαμένι) – Ασένσιο, Βίνι, Ροντρύγκο (79′ Ντίαζ)