Θέλτα – Αλμερία 2-2: “Χρυσός” βαθμός για τους Ανδαλουσιάνους (hls)

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε η Αλμερία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Θέλτα στο Βίγο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Μπάμπιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομπερτόνε, ενώ η Θέλτα βρήκε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης, καθώς στο 10ο λεπτό ο Σεφέροβιτς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Η Αλμερία πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σουάρεζ και πλασέ του Πουιγμάλ στο 32ο λεπτό, ενώ ο Πέρεθ με δυνατό σουτ στο 42′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο “Μπαλαΐδος”.

Η Θέλτα είναι στην 10η θέση της κατάταξης με 35 βαθμούς, ενώ η Αλμερία έφτασε τους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Εσπανιόλ στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.