Χετάφε – Βαλένθια 1-0 : Εξιλέωση (hls)

Ο Μπόρχα Μαγιοράλ εξιλεωθηκε για το χαμένο πέναλτι της προηγούμενης αγωνιστικής. Η Χετάφε νικησε στο ντέρμπι της ουράς την Βαλένθια με δικό του γκολ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ντεμπούτο για τον Ρουμπέν Μπαράχα στον πάγκο της Βαλένθια με τις νυχτερίδες να είναι καλύτερες για 35 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και τον Σόρια να σταματάει εντυπωσιακά (10′) την καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων από τον Λίνο.

Οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν. Βελτιώθηκαν αμυντικά και πήραν θάρρος επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί ήταν η σειρά του Μαμαρντασβίλι να σταματήσει τον Μουνίρ (42′) και το ημίχρονο λογικά έληξε 0-0.

Το ματς κυλούσε ήρεμα προς την ισοπαλία μέχρι το 82ο λεπτό και ένα κόρνερ των γηπεδούχων. Από κεφαλιά του Αλδερέτε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαγιοράλ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο.

Η Βαλένθια ρίσκαρε αλλά δεν πήρε τίποτα από το παιχνιδι. Το γκολ που πέτυχε ο Πέρεθ (87′) σωστά δεν μέτρησε ως όφσαϊντ.

Για την Χετάφε ήταν η πρώτη νίκη στο 2023 και την έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη.

Χετάφε : Σόρια – Τζενέ, Ντουάρτε, Αλδερέτε, Γκαστόν (78′ Ανχιλέρι) – Πόρτου (90+ Μάτα), Βιγιάρ (46′ Μακσίμοβιτς), Αραμπάρι, Μουνιρ (78′ Σεοάνε) – Μαγιοράλ (90+ Σουάρες), Γιουνάλ

Βαλένθια : Μαμαρντασβίλι – Φουλκιέ, Παουλίστα, Ντιακαμπί, Γκαγιά (58′ Λάτο)- Αλμέιντα (83′ Αντρέ), Μούσα (69′ Γκιγιαμόν), Μορίμπα – Κλάιφερτ, Λίνο (69′ Πέρεθ), Δούρο